Copyright 2018 - COĞRAFYA HAYATTIR

Türkiye’de Dalga Ve Akıntıların Oluşturdukları Şekiller

 

Aşındırma şekilleri:

 

Falez (Yalıyar):

Aşındırma şeklidir. Kıyılarımızda meydana gelen başlıca aşındırma şekilleri falez(yalıyar)dır.Özellikle dağların kıyılara paralel uzandığı ve kıyıdan itibaren hemen yükseldiği alanlarda oluşmaktadır.Dalgaların kıyıdaki dik alanlara çarparak oluşturduğu oyukların çökmesiyle meydana gelen dikliklerdir.

Yurdumuzda oluştukları başlıca alanlar:

1. Doğu ve Batı Karadeniz

2. Marmara denizinde özellikle İstanbul ve Tekirdağ arasında

3. Akdeniz’de özellikle Köyceğiz-Kemer arasında

 

Kıyı Platformu (Dalga Aşınım Düzlüğü): Falezlerin önünde göçmelere bağlı olarak oluşan materyaller zaman içinde dalgalar tarafından parçalanarak deniz dibinde biriktirilir. Falezlerin gerilemesi ile oluşan bu sığ düzlüğe kıyı platformu denir.

 

Biriktirme şekilleri:

Kumullar ( Plaj ) : Birikim şeklidir. Bütün kıyılarımızda ve özellikle delta alanları ile koy ve körfezlerde oluşmuşlardır.

Kıyı Oku : Dalga ve akıntıların taşıdıkları materyalleri kıyıdan itibaren açıklara doğru bir yol gibi biriktirmesiyle meydana gelirler.

Kıyı Kordonu ( Koy Seti ) : Bir koyun önünü kapatacak biçimde bir burundan diğerine uzanan birikimlerdir. Bunlar zamanla koyun ağzını kapatarak lagün göllerini oluşturur.

Lagün ( Deniz Kulağı-Kıyı Set Gölü ) :Birikim şeklidir. B.ve K.Çekmece, Durusu gölü başlıca set gölleridir. Çarşamba, Bafra, Çukurova ve Göksu delta ovalarında da set gölleri meydana gelmiştir.

Tombolo ( Saplı Ada ) :Özellikle kıyı oklarının kıyı yakınında bulunan bir adayı kıyıya bağlaması ile meydana gelir. Kapıdağ yarımadası ve Sinop’ta Boztepe yurdumuzdaki tombolo örnekleridir.

 

Kaynak:Tüm Sınavlara Hazırlıkta Haritalarla Türkiye Coğrafyası

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

f t g m

Sitemizde bulunan içerikler izin alınmadan başka bir ortamda TİCARİ amaçla kullanılamaz.

Hak sahipleri tarafından talep edilen dosyalar site yönetimine bildirildiğinde kaldırılacaktır.