Copyright 2018 - COĞRAFYA HAYATTIR

Yeryüzünde Başlıca İklim Tipleri

İklim :  Geniş bir alan içerisinde uzun yıllar boyunca  değişmeyen hava koşullarının genel ortalamasını ifade eder.

Klimatoloji : İklim Bilimi 

İklim Elemanları : Birleşerek herhangi bir yerin iklimini meydana getiren sıcaklık, yağış, rüzgar, nem ve basınç gibi unsurlara iklim elemanı denir.

İklim Etmenleri : İklim elemanını ve iklimi şekillendiren enlem, yükselti, kara ve denizlerin dağılışı, okyanus akıntıları ve yer şekillerinin uzanışı gibi unsurlardır.

Hava Durumu : Belirli ve dar bir alan içerisinde etkili olan atmosfer şartlarını ifade eder.

Meteoroloji :  Mevcut bilgileri kullanarak, kısa süreli hava olaylarına (hava durumu) ilişkin tahminler yapar. Bu bilimle uğraşan uzmanlara meteorolog denir.

Hava Kütlesi : Sıcaklık ve nem miktarı açısından benzer özellikler gösteren atmosfer parçasıdır. Geldikleri yere göre, deniz yüzeyinde oluşanlara denizel, kara üzerinde oluşanlara karasal hava kütlesi denir. Oluştukları yere göre; tropikal ve kutup hava kütleleri gibi isimler alırlar.

Cephe : Hava kütlelerinin karşılaştıkları alanlarda, aralarında oluşan hatta cephe denir. Karşılaşan iki hava kütlesinden, sıcak olan hava kütlesi soğuk olan hava kütlesinin üzerine doğru yükselir. Yükselme ve soğuma ile bulut, sis ve yağışların oluşmasına neden olur.

Makroklima : Çok geniş alanlarda etkili olan iklim tiplerine makroklima (büyük iklim) adı verilir. (Akdeniz iklimi, Ekvatoral iklim, Muson iklimi)

Bölgesel iklim : Makroklima alanı içerisinde daha küçük alanlarda etkili olan iklimlere bölgesel iklim denir. (Marmara iklimi)

Mikroklima : Bölgesel iklim alanları içerisinde daha dar alanlarda görülen farklı iklimlere mikroklima denir. (Rize - Iğdır)

A. Sıcak İklimler :

1. Ekvatoral İklim : Güney Amerika’da Amazon Havzası, Afrika’da Kongo Havzası, Gine Körfezi kıyıları, Endonezya, Filipinler ve Malezya'nın büyük bir bölümünde etkili olur.

2. Tropikal İklim (Savan) : Sudan, Çad, Nijerya, Mali,

Moritanya, Brezilya, Venezuela, Kolombiya, Peru ve Bolivya.

3. Muson İklimi : Güney ve Güney Doğu Asya, Hindistan, Çin’in güney kesimleri, Japonya ve Güney Afrika’nın doğu kesimleri.

4. Çöl İklimi : Büyük Sahra, Necef, Gobi, Taklamakan, Deşti Kebir, Gobbon , Gibson,Kalahari ,Namib, Patagonya, Atacama, Peru ve ABD'nin güneybatı kesimlerinde etkilidir.

B. Ilıman İklimler :

1. Akdeniz İklimi : Görüldüğü alanlar; Akdeniz çevresi (Mısır kıyıları hariç - çöl iklim

yükselti azlığı nedeniyle kıyıya kadar etkili olması), Kaliforniya kıyıları, Kap Bölgesi, Avustralya'nın güneybatı ve  güneydoğu kesimleri, Güney Portekiz, Afrika'nın güneyi ve Orta Şili’dir.

2. Okyanusal İklim : Görüldüğü alanlar; Batı Avrupa ülkeleri, Kanada’nın batı kesimleri, Güney Şili, Avustralya'nın kuzeydoğusu ve Güneydoğu Afrika kıyılarıdır.

3. Orta Kuşak Karasal İklim : Görüldüğü alanlar; Sibirya, Doğu Avrupa, Kanada ve Asya’nın iç kısımları.

4. Step İklimi : Geçiş iklimi özelliği gösterir. Çöllerle, savan ve ılıman iklim sahaları arasında.

C. Soğuk İklimler :

1. Tundra İklimi (Kutup altı İklimi) : Görüldüğü alanlar; Kuzey Sibirya, Kuzey Kanada, Grönland kıyıları ve Orta kuşaktaki yüksek dağların çok yüksek alanları.

2. Kutup İklimi : Görüldüğü alanlar; Grönland Adası'nın iç kısımları ve kuzeyi ile Antarktika.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

f t g m

Sitemizde bulunan içerikler izin alınmadan başka bir ortamda TİCARİ amaçla kullanılamaz.

Hak sahipleri tarafından talep edilen dosyalar site yönetimine bildirildiğinde kaldırılacaktır.