Copyright 2018 - COĞRAFYA HAYATTIR

Haritalarda Yüzey Şekillerini Gösterme Yöntemleri

 

 

1. Renklendirme Yöntemi:

Fiziki haritalarda kullanılır. Yükselti ve derinlik basamakları renklerle gösterilir. Eşyükselti eğrileriyle birlikte kullanılır. Fiziki haritalarda yükseltiler genellikle, yeşil, sarı ve kahverenginin çeşitli tonları, derinlikler ise açıktan koyuya mavi rengin tonları ile gösterilir. Fiziki haritalarda kullanılan renkler, yükselti ve derinlik basamaklarını gösterir, yer şekillerini göstermez.

2. Tarama Yöntemi:

Yer şekilleri kısa, kalın, sık veya ince, uzun, seyrek çizgilerle taranarak gösterilir. Eğimin arttığı yerlerde taramanın boyu kısalır, sıklaşır ve kalınlığı artar. Eğimin azaldığı yerlerde taramanın boyu uzar, seyrekleşir ve incelir. Taramanın yapılmadığı yerler düzlükleri ifade eder. Tarama yöntemi ile harita yapımının zor olması, yükselti ve eğim bulma imkânı vermemesi nedeniyle fazla kullanılmamaktadır.

 

3. Gölgeleme Yöntemi:

Güneş ışınlarının yer şekilleri üzerine 45 derece açı ile geldiği kabul edilerek, ışık alan yerlerde herhangi bir işlem yapılmaz gölgelerin açık veya koyu oluşuna göre arazinin eğimi hakkında bilgi verilir. Gölgelerin koyulaştığı yerlerde eğim azalır. Yer şekilleri ayrıntılı bir şekilde gösterilemediği için günümüzde tek başına kullanılmamaktadır. 

4. Kabartma Yöntemi:

Yükseltilerin belli oranlarda küçültülerek, yer şekillerinin kabartılarak gösterilmesidir. Yer şekillerini en iyi gösteren haritalardır. Oluşturulması ve taşınması oldukça zor olduğu için kullanışlı değildir.      

5. İzohips (Eş Yükselti) Yöntemi:

Yer şekilleri izohipsler yardımıyla gösterilir. Haritalarda yer şekillerinin gösterilmesinde en çok kullanılan yöntem izohips yöntemidir.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

f t g m

Sitemizde bulunan içerikler izin alınmadan başka bir ortamda TİCARİ amaçla kullanılamaz.

Hak sahipleri tarafından talep edilen dosyalar site yönetimine bildirildiğinde kaldırılacaktır.