Copyright 2018 - COĞRAFYA HAYATTIR

Coğrafya’nın Tanımı ve Konusu

Coğrafya teriminin ilk kez, eski Mısır’ın İskenderiye kentinde yaşamış olan Eratosthenes tarafından Geographica adlı eserde kullanıldığı kabul edilmektedir.

Coğrafya, yeryüzünü ve onun farklı karakterdeki bölgelerini, insanların yaşam alanı olarak inceleyen ve tanıtan bilimdir.

(Prof. Dr. SIRRI ERİNÇ)

Coğrafya, dünyanın doğal özelliklerini ve doğal ortamla insan arasındaki ilişkileri inceleyen bilimdir.

( Prof. Dr. İBRAHİM ATALAY)

Coğrafya, bütün çeşitlilikleriyle yeryüzüne bağlı olayları tanıtan, bunları açıklayan bilimdir.

( Prof. Dr. REŞAT İZBIRAK)

Coğrafya, yeryüzünde yaşamakta olan insanı etkileyen olayları nedensellik, dağılış, ilgi-bağlılık prensiplerine göre inceleyen bilimdir.

( Prof. Dr. CEMALETTİN ŞAHİN

Coğrafya, kökleri ile komşu bilimlerden ham maddesini alan, yapraklarında fotosentez yolu ile<<bilimsel sentez>>i imal eden bir organizmadır. 

( Prof. Dr. NECDET TUNÇBİLEK)

   Bilim adamlarımızın tanımlamaları incelendiğinde coğrafya biliminin oldukça geniş bir araştırma sahasına sahip olduğu görülmektedir. Genel olarak bakıldığında coğrafya; doğal, beşeri ve ekonomik olayları inceleyen, ancak her türlü çalışmada mevcut olaylar ile insan arasındaki ilişkiyi, karşılıklı etkileşim sürecini ve sonuçlarını ortaya koyan bilimler grubu olarak karşımıza çıkmaktadır.

  O halde coğrafi çalışmaların tamamında ana odak, insan ile çevresi arasındaki etkileşim sürecinin gözlenmesi ve sonuçlarının ortaya konmasıdır. Ancak dikkat edilmesi gereken bir noktada coğrafya bilimi içinde incelenen birçok farklı alanın yer almasıdır. Bu açıdan bakıldığında, coğrafya… inceleyen bilimdir demek, coğrafyayı hak etmediği dar bir çerçeveye sokmak olacaktır. Bu nedenle coğrafya bilimini bilimler topluluğu olarak tanımlamak sahip olduğu geniş inceleme sahasını ifade etmek açısından doğru olacaktır.

   Coğrafyanın ele aldığı konular dikkate alındığında gerek fen bilimleri gerekse sosyal bilimlerin sahasına giren unsurlar dikkat çekmektedir. Bu durum coğrafya biliminin hangi alana dâhil edileceği konusunun tartışılmasına neden olmaktadır. İnsan odaklı inceleme teknikleri coğrafyayı bu alanların kesiştiği bir merkez konumuna getirmektedir. Bu durum coğrafyanın fen bilimleri ile sosyal bilimler arasında ortak paydaları bir araya getiren ve köprü görevi gören bir nitelik kazanmasına neden olmaktadır. 

    

DÜNYA ÜZERİNDE ÇOK ŞEYİ DEĞİŞTİREBİLİRSİNİZ

FAKAT DÜNYAYI İŞLETEN YASALARI DEĞİŞTİRMEK

KUDRETİMİZİN DIŞINDADIR.

DÜNYA BİZE LAZIM OLDUĞU SÜRECE

OLUŞUM İLKELERİNİ ÇOK İYİ BİLMEK

BUNLARIN TERSİNE GİTMEKTEN KAÇINMAK,

BİR ZORUNLULUKTUR.

BU GERÇEĞİ BİZE ÖĞRETEN BİLİM, COĞRAFYA’DIR.

( Prof. Dr. NECDET TUNÇBİLEK)

 

Coğrafya : Doğal, beşeri ve ekonomik olayları inceleyen, her türlü çalışmada mevcut olaylar ile insan arasındaki ilişkiyi, karşılıklı etkileşim sürecini ve sonuçlarını ortaya koyan bilimler grubudur. Coğrafya teriminin ilk kez eski Mısır’ın İskenderiye kentinde yaşamış olan Eratosthenes tarafından Geographica adlı eserde kullanıldığı kabul edilmektedir. Ana temel, insan ile çevresi arasındaki etkileşim sürecinin gözlenmesi ve sonuçlarının ortaya konmasıdır. Coğrafya bilimi içinde incelenen birçok farklı alan yer almaktadır. Bu nedenle coğrafya bilimler topluluğu olarak tanımlanmaktadır. Coğrafyanın ele aldığı konular fen bilimleri ve sosyal bilimlerin sahasına giren unsurları içerebilmektedir. İnsan odaklı inceleme teknikleri coğrafyayı bu alanların kesiştiği bir merkez konumuna getirmektedir. Bu nedenle coğrafya, fen bilimleri ile sosyal bilimler arasında ortak paydaları bir araya getiren ve köprü görevi gören bir nitelik kazanmaktadır.

    

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

f t g m

Sitemizde bulunan içerikler izin alınmadan başka bir ortamda TİCARİ amaçla kullanılamaz.

Hak sahipleri tarafından talep edilen dosyalar site yönetimine bildirildiğinde kaldırılacaktır.