• Karşılıklı Sayfalarda Bilgi ve Harita

 • Güncel İstatistikler

 • En Uygun Fiyat

 • Hızlı Teslim

Copyright 2018 - COĞRAFYA HAYATTIR

Kanada'nın Quebec eyaletinin kuzeyinde yapılan çalışmalarda 4,2 milyar yıllık yer kabuğu örneğine bulundu.

Kanadalı bilim heyeti, Quebec eyaletinin kuzeyinde yaptıkları çalışmalarda, 4,2 milyar yıllık yer kabuğu örneği buldu.

Ottawa Üniversitesi Yer ve Çevre Bilimleri Bölümü'nden Doç. Jonathan O'Neil başkanlığındaki bilim heyetinin çalışması, Science Dergisi’nin son sayısında yayımlandı. O’Neil çalışmasının sunumunda, gezegenin ilk dönemlerine ait Kanada Kalkanı'ndan 4,2 milyar yıl öncesine ait yerkabuğunun izlerini bulduklarını açıkladı.

Dünyanın bileşiminin, bilinen herhangi bir gezegenden ya da aydan farklı olduğunu aktaran bilim adamı, hareket eden kayalık kabukların zamanla yüzeyin altındaki derin kabuklara ilişkin kanıtları da ortaya çıkardığını ifade etti. Bugüne dek bulunan en eski yerkabuğu örneğinin yaklaşık 2,7 milyar yaşında olduğunu hatırlatan Jonathan O’Neil, bu kalıntıların da Kanada Kalkanı'nda olduğuna dikkati çekti.

Kuzey Quebec’teki Kanada Kalkanı bölgesinde bir süreden beri çalıştıklarını belirten Doç. Jonathan O’Neil, "Kayaların bir ebeveyni var ancak bu ebeveyn gizli kalır. Nasıl kurulduklarını ve ne olduklarını ortaya çıkarmak çok zahmetli bir görevdir. Granitlerin çoğunun daha eski bir kabuğun erimesinden kaynaklandığını düşünüyoruz. Bu kayaların daha eski bir öncüsü ya da büyük bir ebeveyni olduğunu biliyorduk ama kaç yaşında olduğunu bilmiyorduk" değerlendirmesini yaptı.

Bilimsel çalışmalarda kayaların yaşının ölçülmesinin oldukça zor olduğunu anlatan O’Neil, neodimyum-42 elementi ile yaptıkları izotop ölçümleri sonucu, elde ettikleri yerkabuğu örneğinin 4,2 milyar yaşında olduğunu belirlediklerini açıkladı.

Elde ettikleri bulguların, Dünya'nın erken tarihiyle ilgili her soruyu cevaplamasa da gelişimine ışık tuttuğuna işaret eden Kanadalı bilim adamı O'Neil, şunları kaydetti:

"En azından bize erken jeodinamiği anlamak için daha fazla malzeme sunuyor. Süreç Dünya'daki her yerde aynı mıydı, yoksa yerel miydi? Bunların hepsi de bizim cevaplamamız gereken sorular. Bulguların sadece dünyamızın değil, diğer gezegenlerin daha iyi anlaşılmasına da yol açacağını umuyoruz. Gezegenimizi şekillendiren erken süreçleri anlarsak, belki diğer gezegenleri de anlayabiliriz" 

 

Kaynak: ntv.com.tr

Değerli öğretmen arkadaşlarımız ve sevgili öğrenciler ! Bu kitap, Türkiye Coğrafyası başlığı altında toplanabilecek tüm konuları içermektedir. Kitap hazırlanırken tüm konularda güncel istatistikler, raporlar ve ilgili kuruluşlara ait resmi veriler kullanılmış, haritalar titizlikle hazırlanmış, tüm bölümler görsel unsurlarla zenginleştirilmiştir. Böylece daha anlaşılır olması ve kalıcı öğrenmeyi sağlama amacı göz önünde bulundurulmuştur.

   Günümüzde yapılan her türlü seçme sınavında Türkiye Coğrafyası konularının çok önemli bir yere sahip olduğu görülmektedir. Bu nedenle bu kitabın; hangi aşamada olursa olsun gerek bu sınavlara hazırlanacak kişiler açısından gerekse okullarımızın tüm sınıf düzeylerindeki coğrafya derslerine katkı sağlayacağına ve yararlı bir kaynak olacağına inanıyoruz.

 

   Kitabın ana çatısını uzun yıllardır yayında olan www.cografyamvehayat.com sitemizdeki çalışmalar oluşturmaktadır. Tüm düzenleme ve dizgi işlemleri tarafımızdan yapılmıştır. Hepimizin bildiği gibi bilginin niteliği ne olursa olsun işin mutfağında ve öğrencilerle sınıf ortamında elde edilen deneyim ve tecrübeler olmadan yararlı bir çalışma yapılması da pek mümkün olamamaktadır. Bu düşüncelerle hazırladığımız, resmi ve özel eğitim kurumlarındaki öğretmenlik deneyim ve birikimimizi paylaştığımız bu kitabın hedeflerinize ulaşmanızda katkı sağlayacağına inanıyoruz.

Kitabın tüm aşamalarında bizi yüreklendiren değerli ailemize, destek olan dostlarımıza ve meslektaşlarımıza

teşekkür ederiz.

 

  Yararlı olması dileğiyle…

 

 

 

ÖZELLİKLERİ
Yayın Tarihi Mart -  2016
ISBN 9786056633706                           
Ebat 21 x 29,7
Sayfa 136
Kâğıt 90 Gram 1.Hamur
Cilt Parlak Selefon Kaplama, 300 Gram Amerikan Cilt
Baskı Tamamı renkli

 

         SON KİTAPLARDA  SÜPER FİYAT  

                                   15 TL

 

SİPARİŞ VERME VE GÖNDERİM BİLGİLERİ

1. 0 505 658 95 32 ( Engin OK ) numaralı telefondan sipariş verebilirsiniz.

2. Siparişiniz tarafımıza ulaştığında telefonunuzdan size ulaşılacaktır.

3. Aşağıda bulunan hesap numaralarına ücret ödemesi yapınız.

4. Ödeme sırasında açıklama bölümüne ayrıntı giriniz.(50 adet kitap ücreti v.b)

5. Ödeme yapıldığında lütfen bilgi veriniz.(0505 658 95 32)

6. Ödeme işleminden sonra en geç 2 (İki gün) içinde kitaplarınız kargoya verilecektir.

7. Kargoya veriliş sürecinden sonra ayrıca tarafınıza bilgi verilecektir

 
İLETİŞİM BİLGİSİ
Cep Telefonu 0 505 658 95 32
e-mail Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
Adres

Turgutlu Lisesi Turgutlu/MANİSA

Coğrafya Dünyası'ndan Haberler

Forum Sayfamızdan Son Mesajlar

  • Engin OK Kullanıcısının Avatarı
  • Dağlar SLAYT (1 Mesajlar)
  • Değerli meslektaşım Muzaffer ADEM tarafından hazırlanan slayt, emeğinize sağlık öğretmenim yararlı olması dileğiyle.
  • Engin OK Kullanıcısının Avatarı
  • Hoşgeldiniz (1 Mesajlar)
  • Coğrafyamvehayat Forum Sayfasına hoşgeldiniz. Lütfen öncelikle üyelik kaydınızı yapınız. Yeni konu açmak için lütfen üst menüde bulunan New Topic butonuna tıklayınız.

Daha Fazla Başlık »

f t g m

Sitemizde bulunan içerikler izin alınmadan başka bir ortamda TİCARİ amaçla kullanılamaz.

Hak sahipleri tarafından talep edilen dosyalar site yönetimine bildirildiğinde kaldırılacaktır.